
Jak zvládat vztek – pochopení a zpracování
Všímám si stále více, nejen u jednotlivců, ale také ve firemním prostředí, že schopnost zpracovávat náročné emoce je téma, kterému lidé začínají věnovat stále větší pozornost. Jsme lidé a cítit je naše přirozenost. Pokud je ale neumíme dobře zpracovávat, může se stát prožívání zátěží. Pak dochází k potlačování nebo ignorování pocitů a následně se dostáváme pod tlak a dlouhodobý stres, který má za následek nejen psychické, ale i fyzické obtíže.
Podstatnou částí emočních procesů je zpracování vzteku. Každý tuto „náročnou“ (nikoli negativní, protože i vztek má v emočním prožívání své právoplatné místo) emoci občas prožíváme a mnohdy se nám stane, že se jí necháme unést a pod tlakem hněvu uděláme něco, čeho později můžeme sami litovat.
Znáte občas ten pocit, kdy vás popadne vztek, aniž byste k tomu měli nějaký racionální důvod? Říká se tomu také amygdalický únos, kdy náš emoční mozek spustí reakci bojuj nebo uteč a my se instinktivně zachováme určitým způsobem – většinou tak, že na někoho vyštěkneme, jdeme do konfliktu či se uraženě stáhneme. V tento moment mají naše emoce nad námi kontrolu a vztek nás doslova pohlcuje. To má za následek poškozování vztahů k sobě a k ostatním. Neschopnost zvládnout své emoce doprovází často silný pocit viny.
Vztek na vzestupu
S každodenními zprávami o konfliktech, střelbách ve školách či obchodech s potravinami a potyčkami v jiných normálně neutrálních prostředích je jasné, že vztek roste. Podle výroční zprávy společnosti Gallup Global Emotions Report: „V roce 2020 byl svět smutnějším, rozzlobenějším a více vystresovaným místem, než kdykoli za posledních 15 let.“ Je tedy zřejmé, že téma vzteku bude nadále aktuální a bude se ve společnosti také více řešit.
Spouštěč vzteku je většinou ukryt v našem podvědomí a pramení například ze strachu nebo stresu. Vztek sám o sobě je druhotná emoce a pokud s ním chceme pracovat, je potřeba zkoumat, co je za ním. Pamatuji si, jak nám do baráku vběhla cizí kočka a ve snaze ji vyhnat, a nezranit sebe ani zvíře, jsme použili pometlo. Kočka byla bez sebe, vztekle kolem sebe drápala, ježila se a prskala. Jednoduše řečeno, bála se, vztek i zde byl druhotnou emocí.
Pokud si například cestou do práce všímáte vzteklého řidiče nebo zákazníka u pokladny, rozhodně nejde o prošlý sýr nebo frontu aut. Je to o dalším pocitu, který se pod vztekem skrývá.
Naučit se zvednout přikrývku vzteku a prozkoumat pod ním své skutečné pocity nebo pocity druhých nás vede k lepšímu porozumění a většímu soucitu se sebou samými a také zdravějším a autentickým interakcím s ostatními.
Nebudu chodit kolem horké kaše a rovnou se pustíme do toho, jak takový vztek zpracovat.
Co tedy dělat, když se objeví vztek?
Až vás zase někdo nebo něco naštve:
- Uvědomte si, že cítíte vztek – můžete si říct: „Všímám si vzteku“ (je to lepší než se se vztekem ztotožnit a říct „Jsem vzteklý/á)
- Udělejte si oddechový čas, abyste pocit vzteku snížili a trochu se od této emoce oddělili – prozkoumejte si ten pocit, kde ho například cítíte po těle. Já většinou cítím stažení a píchnutí na hrudníku.
- Použijte ledovec vzteku (viz obrázek) k prozkoumání základních emocí jako je smutek, zklamání nebo strach, které spustily váš vztek.
- Uvědomte si skutečné pocity pod svým hněvem – jaký pocit vztek spustil?
- Představte si, jak byste mohli nově zpracovat svůj vztek, kdybyste byli schopni lépe rozpoznat své pocity a obavy.
„Aha, cítím strach, protože jsem před tolika lidmi ještě nemluvil/a, proto jsem dneska protivná na kolegy.“ nebo „Už dlouho se cítím sám/a a vadí mi, když si někdo neváží blízkých lidí kolem sebe.“ „Křičím na partnera, protože jsem unavená a potřebovala bych si odpočinout.“
Až se příště budete na někoho zlobit, věnujte chvíli přemýšlení o pocitech, které vedly k pocitu hněvu. Mějte soucit sami se sebou a s tím, jak se cítíte. Udělejte si čas na to, abyste zvážili, jak nejlépe vyřešit vše, co ve vás vyvolává pocit ohrožení nebo nejistoty.
Hlavní body, co si odnést:
- Odhaduje se, že 90 procentům agresivních incidentů nebo konfliktů předchází vztek.
- Vztek je do značné míry vnímán jako sekundární emoce, vždy je něco pod ním.
- Vztek se projevuje, když člověk cítí potřebu se bránit. Je to znamení, že něco vyžaduje pozornost – většinou jde o nenaplněné potřeby.
Jsou pro vás emoce a jejich zpracování složité téma a rádi byste mu porozuměli? Ráda vás tímto procesem provedu na ukázkovém sezení. 🙂
