Jak zkrotit své vnitřní sabotéry?

V jednom se asi všichni shodneme, všichni toužíme po štěstí a pocitu naplnění, chceme být milováni, plnit si své sny a žít krásný život.

Někdy to jde opravdu dobře, řekli byste, že vám nic nestojí v cestě. Ale pak přijdou dny, kdy se situace pomalu mění a vy se ne a ne pohnout z místa, protože vás stále něco brzdí. Jste naštvaní, zlobíte se na sebe a na celý svět, protože jste si to hezky naplánovali. Jaksi jste ale nepočítali s malými nástrahami, které vás soustavně zkouší, jestli to s tím svým záměrem myslíte vážně.

Stalo se vám to také? Nadchli jste se pro nějaký svůj cíl a při prvních komplikacích jste to pomalu, ale jistě začali vzdávat nebo ztráceli důvěru ve své schopnosti. Možná vám běžely hlavou podobné věty:

  • Nejsi dost dobrá
  • Co si o tobě pomyslí?
  • Podívej na Jardu, jak to zvládá.
  • Ujíždí ti vlak, měl bys se sebou něco dělat.

Kdo za to může? Ano, jako vždy jsme to zase jen my sami, přesněji naši VNITŘNÍ SABOTÉŘI. Můžete si je představit jako takové malé zákeřné potvůrky, které vám začnou škodit, když se vám to nejméně hodí (ve 3 ráno nebo před důležitou schůzkou). Jsou součástí vašeho ega, které je jim dobrým útočištěm a objevují se v momentech, kdy to nejméně čekáte a také nejméně potřebujete. I když to myslí dobře a jejich cíl je zřejmý, tak se jejich dlouhodobá přítomnost může stát velmi vyčerpávající.

Proč ty sabotéry vlastně máme?

Sabotéři jsou naši ochránci – rytíři, který nám pomáhají „přežít“ potencionální ohrožení našeho života (fyzického i duševního). Tím, že jsou neustále posilováni díky mnoha situacím, tak se udržují v kondici. K jejich vzniku napomohlo dětství a naše formování v něm, díky lidem a zkušenostem. Získávají tak v naší mysli relativně velký prostor na úkor našeho kreativního myšlení. Pokud se soustředíte na přežití, je velmi těžké být kreativní a mít pozitivní pohled na život.

Sabotéři v nás vyvolávají různé nepříjemné emoce jako je strach, nejistota, stud, vina, hněv, které dočasně mohou přinést sice určité výsledky, ale rozhodně nepřinesou pocit štěstí a spokojenosti.

Jaké nejčastější typy vnitřních sabotérů máme?

Existuje mnoho typů vnitřních sabotérů, které vás mohou brzdit v dosahování vašich cílů a potenciálu. To jaké potvůrky se usídlily u vás, záleží na vašich zkušenostech a zážitcích, které jste během života nasbírali. Mezi takového hlavního sabotéra patří SOUDCE: nutí nás kritizovat sebe sama a naše vlastní úsilí. Myšlenky se mohou objevovat v podobě myšlenkových vzorců:

„Nejsem dost dobrý. „Nikdy to nedokážu.“ „Ostatní jsou lepší než já.“

Tento vnitřní kritik je naučená reakce na situace, kde se cítíme neúspěšní. Většinou si touto reakcí potvrzujeme, že nemá smysl se snažit, protože „Ať dělám, co dělám, nikdy to nebude stačit.“

Tento sabotér je takovým kapitánem mezi ostatními, ale pod ním se objevují například ještě:

Prokrastinace: tento typ vnitřního sabotéra nás nutí odkládat úkoly a plánované akce na později. To může být způsobeno strachem z neúspěchu nebo pocitem, že to, co děláme není stále dost dobré.

Perfekcionismus: vnitřní sabotér, který nás nutí očekávat dokonalost od sebe. To může vést k přílišnému soustředění na detaily a k obavám ze selhání.

Strach z neúspěchu: nutí nás bojovat, abychom neselhali, což může vést k nedostatku motivace a snížení sebevědomí.

Nedostatek sebevědomí: tento typ vnitřního sabotéra nás nutí věřit, že nejsme dost dobří, abychom dosáhli svých cílů. To může vést k tomu, že budeme rychle opouštět naše sny a cíle.

Strach ze změny: nutí nás odolávat změnám, což může vést k tomu, že zůstaneme v komfortní zóně a nebudeme riskovat, abychom dosáhli našich cílů.

Nadměrné obětování se – snažíme se vždy uspokojit potřeby druhých lidí, i když to znamená, že musíme obětovat své vlastní potřeby a zájmy.

Porovnávání se s ostatními – snažíme se být jako ostatní a máme tendenci srovnávat se s nimi, což může vést k pocitu nedostatečnosti a neuspokojení.

Je důležité si uvědomit, že každý z nás může mít různé typy vnitřních sabotérů. Jejich identifikace a práce s nimi může být klíčem k úspěchu v dosahování našich cílů a potenciálu.

Jak se svými sabotéry pracovat?

  • Prvním krokem je své sabotéry odhalit a přistihnout je při činu. Všímejte si toho, kde a kdy se mají tendenci objevovat. Důležité je zůstat u pozorování – nikoli hodnocení. V momentě kdy sebe podle toho začnete hodnotit, tak vás váš sabotér dostal tam, kde vás chtěl mít a tzv. jste mu skočili na špek. Klidně si ho napište na ubrousek, který pak spláchnete do záchodu. Tím svému mozku dáváte signál, že o něm víte, ale že už ho nepotřebujete.
  • Naším dalším cílem by mělo být podpořit tzv. kreativní mozek. Je to takový moudrý mudrc, který je představitelem pozitivních hodnot jako je: láska, kreativita, vášeň, smysl, zvídavost, odhodlání. Pokud ho podpoříme, povede nás k pocitu štěstí a přinese nám do života více klidu a pohody. Každý problém nebo situace je pro něj příležitost se v něčem zlepšit nebo se něco naučit.

Je to jako když posilujete svaly v posilovně, v momentě kdy v mozku aktivujete ty správné „svaly“ – tedy zaměříte svoji pozornost na to žádoucí, pak si píšete svůj scénář života tak jak potřebujete. Chce to samozřejmě opakovaný trénink a trpělivost, stejně jako když se snažíte posílit své tělo. Tomuto procesu se odborně říká neuroplasticita a doslova, kam vaše myšlenky směřují, tam mají větší sílu posilovat a ukládat se do podvědomí.

Posilujte pozitivní inteligenci formou malých tréninků:

Tzv. PQ reps jsou cviky pro trénink pozitivní inteligence vyvinuté Shirzem Shamimem. PQ je zkratka pro „Pozitivní inteligenci“ a PQ reps jsou cvičení, která se zaměřují na posílení svalů mozku zodpovědných za pozitivní myšlení a emoce.

PQ reps se skládají z několika kroků:

  1. Zaměření pozornosti – zaměřte svou pozornost na přítomný okamžik a na své tělo. Přitom zhluboka dýchejte a uvolněte se. Nejedná se o nic náročného. Je to otázka cviku. Když jdete například na procházku – uvědomte si, že chodíte, zaměřte se na zvuky, které kolem sebe slyšíte, nasajte nosem vůni lesa. To všechno se počítá a pomáhá to k relaxaci a otevřenosti mysli na pozitivní emoce.
  2. Aktivace pozitivních emocí – vyvolávejte v sobě pozitivní emoce, jako je vděčnost, radost, laskavost nebo soucit. Pokuste se těmto emocím věnovat co nejvíce pozornosti a prožívat je co nejintenzivněji. Všechny tyto emoce si například napište na papír a k nim přidejte situace, kdy jste tento pocit zažívali. Je pak pro vás jednodušší si tento stav navodit znovu a rychleji.
  3. Kognitivní přeprogramování – naučte se přehodnotit své negativní myšlenky a návyky na pozitivní. Například místo zaměření se na to, co se vám nedaří, přerámcujte svůj pohled na to, co jste se již díky tomu naučili nebo dokázali, a které své silné stránky jste tím posílili. Pro lepší trénink si opět vše nejprve zapište. Například: Nezvládli jste prezentaci před kolegy? Pro příště vás to naučilo: dopředu se bodově připravit, pobavit se o průběhu s kamarádem, uvolnit se a být sám sebou. Přinese vám to nové zkušenosti, zlepšíte své prezentační dovednosti a zvýšíte své sebevědomí.
  4. Zesílení pozitivního sebepojetí – zaměřte se na své pozitivní vlastnosti a silné stránky a ujišťujte se, že jste schopni dosáhnout svých cílů. Zde je několik příkladů afirmací (pozitivních tvrzení), které můžete použít:
  • Jsem schopen/schopná řešit jakoukoli situaci, která mi přijde do života.
  • Mám v sobě sílu a energii, abych dokázal/dokázala dosáhnout svých cílů.
  • Každý den se stávám lepší verzí sám/sama sebe.
  • Mám rád/ráda a respektuji své tělo a své myšlenky.
  • Jsem vděčný/vděčná za všechny své zážitky a zkušenosti.
  • Mám úžasné vztahy plné lásky a respektu.
  • Věřím si a mám důvěru v sebe sama.
  • Jsem otevřený/otevřená novým příležitostem a zkušenostem.
  • Mám jasno v tom, co chci a jsem ochoten/ochotna k tomu něco udělat.
  • Jsem zdravý/zdravá a šťastný/šťastná a přináším světu radost a inspiraci.

Můžete si zvolit afirmace, které jsou pro vás nejvíce relevantní a opakovat si je každý den nebo v průběhu dne. Je důležité si uvědomit, že afirmace jsou pouze nástrojem a aby byly účinné, musíte věřit v jejich pravdivost a podporovat je pozitivními činy a myšlenkami.

PQ reps se mohou provádět kdykoliv během dne a mohou trvat pouze několik minut. Pravidelný trénink však může vést ke zvýšení vaší pozitivní inteligence a k lepšímu emočnímu a mentálnímu zdraví. Vaši vnitřní sabotéři pak budou pod kontrolou a nebudou mít tolik síly ovládnout vaši mysl.

Nevíte, jak na své sabotéry a točíte se už dlouho v kruhu? Dejte vědět a můžeme to zkusit spolu. 🙂